0366 239 10 19   Rezervasyon Çalışma Saatleri 09:00 - 00:00

ILGAZ HAKKINDA

ILGAZ HAKKINDA

ILGAZ KAYAK MERKEZİ VE ILGAZ DAĞI HAKKINDA BİLGİ

Yaz mevsiminin bitmesi ile kış severlerin aylarına girilmiştir. Yaz aylarında deniz, kum, güneş gibi tatilin keyfini çıkaranlar için kış mevsiminde de kayak keyfi yapmak ayrı bir zevk ve keyif vermektedir.  Tıpkı Bozdağ Kayak Merkezi ve Erciyes Kayak Merkezi gibi kendine has kültür dokularını içinde barındıran, her yıl farklı ülkelerden ve farklı yerlerden gelen insanların buluşma noktası olan Ilgaz Dağı ve Ilgaz Kayak Merkezi, Karadeniz bölgesinde yer alan Kastamonu ile Çankırı ilimizin kuzeyi arasında yer almaktadır. Milli Park statüsündeki Ilgaz Dağı; oldukça ihtişamlı, tertemiz havası, keyif veren görüntüsü ile kayak severler için vazgeçilemeyen yerlerden bir tanesi haline gelmiştir. Ülkemizde yer alan bu eşsiz manzaralı yeri keşfetmek isteyenler için elbette en uygun olan kış sezonunun tercih edilmesidir.

Ilgaz dağı

ILGAZ DAĞI- ILGAZ KAYAK MERKEZİ NEREDEDİR?

Ilgaz Kayak Merkezi Nerede

Ilgaz Dağı’nın Konumu – Harita

Ilgaz Dağları, Karadeniz bölgesinde, Kastamonu ve Çankırı İllerinin arasındaki bölümde yer almaktadır.  Bu sıradağlar tam olarak 50 km uzunluğundaki kütlesi ile, Batı Karadeniz bölgesinin en yüksek dağ kütlesi olduğu bilinmektedir. Tepe yüksekliği 2546 metreye dayanmaktadır.

ILGAZ DAĞI- ILGAZ KAYAK MERKEZİ ULAŞIM NASILDIR?

Ilgaz Dağına gelmek için farklı rotalar ve farklı illerden gelecekler için 3 önemli ilin güzergahı şu şekilde olacaktır. Ilgaz dağları Kastamonu iline 40, Ankara iline 210, İstanbul iline 460 km uzaklıkta yer almaktadır. Böylelikle yakınlık derecenize göre direkt olarak güzergahı kendiniz belirleyebilirsiniz. Eğer İstanbul ili üzerinden gelmeye karar verdiyseniz Ankara otobanı güzergahı kullanılıp Gerede çıkışına gelindikten sonra tabelalardan Karabük il sınırlarına girilir 30 km mesafe gidildikten sonra Samsun, Çankırı yönünden Kastamonu’ya ulaşıldıktan sonra yine tabelalardan yardım alarak Ilgaz Dağlarına ulaşabilirsiniz.

Ankara güzergahından gelecek olanlar için yine aynı şekilde Çankırı üzerinden aynı yere ulaşırlar. Kastamonu yönüne geldiğiniz zaman 2 km gidildikten sonra Ilgaz Dağına giden yol ayrımını görmüş olup oradan direkt olarak ulaşabilirsiniz.

Otobüs ile ulaşım rahatlıkla sağlanabilir. Kastamonu iline ulaşıldıktan sonra yerel firmalar sayesinde kolaylıkla  Ilgaz Dağlarına gidebilirsiniz.

ILGAZ DAĞI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Ilgaz Dağı Kayak Merkezi

Hem Karadeniz hem de batı Karadeniz’in en yüksek dağı olma özelliği taşımaktadır. Ilgaz dağı bölgesinde 2 adet yüksek tepe bulunmaktadır. Bu tepelerde birinin zirvesi 2587 metre yüksekliğe tekabül etmektedir. Bu zirve dağın en yüksek tepesi olarak bilinmektedir. Aynı zaman da yüksekliğe isim takılmış ve Büyükhacat tepesi olarak da bilinmektedir. İkinci en yüksek olarak bilinen tepesi ise 2546 metre ile Küçükhacat tepesi adıyla bölgedeki yerini almaktadır. Bu dağ hem iç Anadolu bölgesine hem de Karadeniz bölgesine bakmaktadır. Karadeniz kısmına bakan tarafında Karadeniz iklimi görülür. İç Anadolu kısmına bakan taraf ise bitki örtüsü bakımından daha zayıf konumdadır. En fazla kış aylarında ziyaret edilen Ilgaz dağı hem doğal güzellikleri keşfetmek adına hem de kayak yapmak adına tatilcilerin gözde yerlerinden bir tanesidir.

ILGAZ DAĞI İSMİNİ NEREDEN ALMIŞTIR?

Karadeniz ve iç Anadolu bölgesinin tam ortasında kalan Ilgaz Dağı hem görüntüsü hem de manzarası ile gelenleri hayrete düşürecek güzelliktedir. Tarihin tozlu raflarına bakıldığı zaman Ilgaz ismi 2 farklı rivayete dayanmaktadır. İlk rivayet Paflagonyalılar (şimdilerde düşünüldüğü zaman Sinop, Çankırı, Kastamonu, Karabük, Bartın gibi illerde daha önce egemenliği yaşamış eski krallıktır.) döneminde ismi Olgasis olarak bilinen ismin zamanla Ilgaz’a dönüşmesinden kaynaklı olarak kullanıldığı söylenmektedir. Diğer bir rivayet ise Türkçe sözlükte memleket anlamı olan İl, ilçe gibi unsurların geçmiş dönemde burada yaşayan insanların adının birleşmesinden dolayı ortaya çıkan Elgas sözcüğünden türeyip Ilgaz’a dönüşmesinden kaynakladığı ve ismin Ilgaz Dağı olarak kaldığı bilinmektedir.

ILGAZ KAYAK MERKEZİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Ilgaz Kayak Merkezi

Ilgaz, kayak merkezi ile kayak severler için vazgeçilmez bir yer olmaktadır. Genellikle aralık ayından itibaren kar yağışı başlar ve nisan ayına kadar da kayak yapılması mümkündür. Bilmeyenler için alıştırma sahası yapılmış ve pistler 2013 yılında yenilenmiştir. Toplama bakıldığı zaman kayma alanı 3800 metredir. Çocukların rahatça kızak yardımıyla kayacağı alan da bulunur. Ilgaz Kayak Merkezinde kar kalınlığı genellikle 50 cm ve 250 cm arasında değişkenlik göstermektedir.

ILGAZ’A GELENLER İÇİN TAVSİYE LEZZETLER

Son olarak, Ilgaz Kayak Merkezine gelmişken Kastamonu mutfağının tadına bakmadan geçmeyin. Her ilin kendine has yemekleri mevcuttur. Kastamonu ilinin de birbirinden güzel yemek çeşitleri vardır. Hepsi oldukça güzel ve lezzetlidir.  Mutlaka yenilmesi gerekenler arasında şunlar yer almaktadır;

Etli ekmek,

Banduma,

Mıklama(kıyma ile yapılan yumurta),

Ekşili Pilav,

Oğmaç Çorbası,

Tatlı çeşidi olarak Cırık tatlısı yenilebilir.

Telefonunuzu bırakın,
Sizi arayalım.